«Невидимий батальйон»: Документальне відео про жінок в ЗСУ

29 вересня організація «ООН Жінки» і «Український жіночий фонд» презентували короткометражне, документальне відео про жінок у Збройних Силах України, зокрема про їх перебування на передовій, проблеми офіційного оформлення, заборону займати певні посади та прогрес, який вже намітився за останній рік — після проведення дослідження «Невидимий батальйон«.
Як зазначають організатори, після того як «Український жіночий фонд» спільно зі структурою «ООН Жінки» приєдналися до актуалізації цього питання, Міністерство оборони України у червні 2016 року наказом №292 внесло зміни до переліку штатних посад, розширивши перелік посад, на які можуть призначати жінок.
«Я сподіваюся, що цей фільм — одна з тих активностей, яка допоможе гармонізувати законодавство та міжнародні стандарти… Це довгий процес, але сама проблема дуже комплексна», — прокоментувала Тамар Таварткіладзе, «ООН Жінки в Україні».
«Важливо відзначити, що крім того, що список посад (дозволених для жінок посад старшинського рангу) був розширений, дуже важливим елементом є те, що були дозволені бойові пости — це перше. А друге — ми можемо спостерігати не тільки горизонтальне, а й вертикальне розширення можливостей жінок у ВСУ, тому що дозволена посаду «водія», але також і «старшого водія». Є наказ, який дозволяє жінкам займати ці посади, але поки ще точно невідомо, чи змогли вони переоформити або оформитися на дозволені ним посади «, — зазначила Ганна Квіт, дослідниця проекту «Невидимий батальйон».
«Сьогодні жінки нарівні з чоловіками доводять… Але вся наша історія, історія становлення нашої держави говорить про те, що жінки завжди нарівні з чоловіками, особливо в скрутну хвилину, ставали на захист своєї Батьківщини. До речі, проект Основного Закону, Конституції Павла Скоропадського передбачав службу жінок нарівні з чоловіками. У той час це був найбільший прогресивний Основний Закон, хоч і проект — але він був. В Ізраїлі з жінками була така ж ситуація. Вони боролися за право бути на рівних, щоб з забезпечуючих підрозділів перейти на бойові пости — домагалися навіть через суд. І це був прецедент — можливо, нам теж це треба зробити — просто подати в суд і завоювати це право таким чином. Тому проект дуже потрібен. На прикладі наших героїнь ми бачимо, що зміни є. На жаль, було два кроки вперед, один крок назад, зараз ми повертаємося і я впевнена, що це право буде доведено до кінця», — говорить Наталія Дубчак, майор у відставці, колишній радник міністра оборони України з питань гендерної політики на громадських засадах.
«Є навіть негласне правило: жінок більше на війну не брати, — каже Наталя Черкасова, гранатометчица окремого штурмового батальйону» Айдар «(оформлена як начальник продовольчого складу) — хоча жінок зараз йде дуже велика кількість — не тільки за якимись пільгами… Дуже багато жінок, нарешті дочекавшись визначеного закону про рівність жінок, хочуть займати бойові пости — не в штаб, ні куди-небудь куховаркою якийсь».
Довідка: У ВСУ служать більше 17 000 жінок (близько 8,5% від загальної чисельності військових), понад 2 тис. з них отримали статус учасника бойових дій. Станом на липень 2016 р. за час проведення АТО 630 жінок-військовослужбовців нагороджені відзнаками Міністерства оборони України та почесними нагрудними знаками начальника Генерального штабу — Головнокомандувача Збройних Сил України, більше 50 жінок відзначені державними нагородами.
За матеріалами prostir.ua
Фото: prostir.ua