Привіт, імунітет: Як не піддаватися грипу і простуд

Привет, иммунитет: Как не поддаваться гриппу и простудам

Сезон загострення вірусних інфекцій вже почався, — сьогодні показник захворюваності зріс в Чернігові. У зв’язку зі значним зростанням захворюваності на грип та ГРВІ, а також перевищенням епідпорогу на 16,9%, з 11 січня 2019 року в цьому місті вводяться обмежувальні заходи. І як повідомляє прес-служба Чернігівської міської ради, з 14 січня школи міста будуть закриті на карантин аж до покращення ситуації.

Хоча про карантин в інших областях країни Міністерство охорони здоров’я України поки що не повідомляє, ми вирішили з’ясувати у лікарів, як підняти імунітет і не піддаватися грипу. Поради по запобіганню захворювань дає алерголог, імунолог, директор Київського центру клінічної імунології Олег Назар.

Що таке імунітет? У Стародавньому Римі слово immunitas означало «вільний від податків». А в медицині імунітет означає свободу від інфекцій, це система захисту організму від будь-яких речовин або істот, які несуть в наше тіло ворожу йому інформацію. Простіше кажучи, всі не своє повинно бути прибрано з організму. Все це здійснює система імунітету в кооперації з іншими системами і органами. Всі ми говоримо про поганий імунітет, не особливо замислюючись над значення цього виразу. Між тим клінічні прояви слабкого імунітету, якщо говорити про ГРВІ, що проявляються в інфекційному синдромі, тобто частих простудних захворюваннях з ускладненнями у вигляді бронхіту або пневмонії. Також якщо у людини постійна слабкість, невмотивована втома, сонливість зранку, підвищена температура тривалий період, відсутність ефекту від традиційної медицини – це привід звернутися до імунолога.

Що слід вважати нормою:

  • До шести разів на рік захворювання ГРВІ без ускладнень, якщо людина проводить час переважно вдома,
  • До десяти разів у рік ГРВІ без ускладнень, якщо людина проводить багато часу в колективі.

Про вакцинації

Є два шляхи профілактики грипу – специфічна, або вакцинація, яка забезпечує захист від грипу в 90% випадків. В інших 10% випадків у людини виробляються антитіла на вакцину, ні на сам вірус. Другий шлях — неспецифічна профілактика, комплекс заходів, спрямованих на підвищення імунітету.

В моніторингових центрах грипу створюють прогнози про поточні штами грипу, виходячи з яких фармацевтичні компанії виготовляють вакцини. Де б ви не купили вакцину, в будь-якій країні світу їх діючі речовини однакові. Вакцинуватися треба за 20-25 днів (в крайньому випадку, за 15-10 днів) до передбачуваного сезонного стрибка грипу. Вакцинація від грипу нічим не відрізняється від будь-якої іншої вакцинації – проводиться загальний огляд у лікаря, збирається анамнез. При цьому 90% проблем з поствакцинальними ускладненнями походять від людського фактора, коли лікарський огляд перетворюється на формальність. Тому треба неодмінно розповісти лікарю про стан здоров’я і обов’язково дізнатися, як себе вести після щеплення.

Пацієнт повинен обов’язково вказати докторові наступне:

  • Були алергічні реакції на попередні вакцини;
  • Були ускладнення після вакцинації;
  • Загальна схильність до алергії, у тому числі на антибіотики;
  • Наявність хронічних захворювань.

Потім проводиться вакцинація. На наступний день необхідно прийти в клініку на огляд – перевірити, чи немає ускладнень. Щоб уникнути можливої реакції на вакцину, прийом у лікаря вкрай необхідний, і сама щеплення робиться в той же день відразу ж або через пару годин. Не можна купити вакцину і тиждень чекати щеплення. Якщо лікар зробив запис у карті, а чоловік прийшов на вакцинацію на наступний день, то її не буде.

Настійно рекомендують вакцинуватися наступним «груп ризику»:

  • Люди, в силу своєї спеціальності знаходяться у колективі;
  • За станом здоров’я – діти, вагітні жінки та літні люди, люди з хронічними захворюваннями органів дихання і кровообігу. У них можливий ризик від вірусу грипу більше, ніж від вакцинації.

Як підвищити імунітет

Якщо на огляді лікар знайшов протипоказання до вакцинації, то проводиться неспецифічна імунотерапія, тобто застосування імуностимулюючих препаратів, вітамінів, вводиться раціональне харчування.

Не зовсім погоджуся з приписами МОЗ, яке заборонило призначення імуномодуляторів. На мою думку, різні групи препаратів об’єднали під однією назвою «противірусні». Є чіткий поділ: у випадку ГРВІ застосовуються противірусні препарати – нуклеозиди, препарати, що блокують вірусні РНК? і інтерферон в чистому вигляді. Імуностимулюючі препарати в період захворювання не застосовуються – від них немає моментального ефекту. Він буде, але вже через 5-6 днів, коли людина одужала.

Крім медпрепаратів можуть бути ефективними такі заходи:

Режим харчування

Харчових продуктів, які різко стимулювали б імунітет, не існує. Але є фактори, які сприяють системного підвищення імунітету. Він має потребу в білку, і харчування, збагачене білком, дозволяє синтезувати більшу кількість імунних факторів, наприклад, інтерферону та імуноглобуліну.

Вітаміни

Найбільш ефективна аскорбінова кислота, так як вітамін С запускає окислювально-відновні реакції. Затребувані вітаміни групи В – В2, В6 і В12, вони регулюють процеси розмноження і поділу клітин, підвищують їх функціональну активність. При нестачі вітамінів групи В зменшується так званий фолатный цикл: клітини можуть виявити і поглинути віруси, але знищити не в змозі. Якщо говорити про продукти, то вітаміни групи В містяться В хлібі грубого помелу, вівсі, олії та гречці. Для підвищення імунітету екзотичні продукти не потрібні, навпаки, затребувані ті, що ростуть на нашій території.

Мікроелементи

Імунітету необхідні мікроелементи – цинк, селен, йод, бром і нікель. Вони підвищують специфічність роботи імунної системи. При вірусних інфекціях завжди спостерігається дефіцит цинку, при проблемах з волоссям – цинку і міді.

Спеції

Прянощі і спеції бажано вживати в період епідемії грипу. Безпосередньо вони не впливають на імунітет, але впливають на спосіб доставки. Фактори імунної системи знаходяться в крові і виходять на слизову оболонку у вигляді слизу – якщо її багато, то людина не захворіє, а якщо слизова оболонка суха, починаються проблеми. Щоб доставити клітини імунітету в місце інфекції, розвивається запальний процес. Його можна змодулювати – за допомогою прянощів і спецій, ефірні масла яких викликають подразнення слизових оболонок. При цьому судини розширюються, більша кількість імунних клітин виходять на слизову, і підвищується місцева захист організму.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code