Дземброня дивовижної сили і абсолютної краси

Автор проекту «Виявилено в Україні»
Якщо в головному карпатські місця схожі один на одного, то Дземброня (Івано-Франківська область) – це щось окреме, ні на що не схоже. Сюди їдуть відчайдушні, молоді або невгамовні у пошуках істини і абсолютної краси: прекраснішого місця я ще не зустрічала на цій землі. Тут тече Черемош, де влітку один із самих екстремальних рафтингу в країні. Тут підносяться вершини Вухатий Камінь та Піп Іван, які вінчає величезна стара напівзруйнована обсерваторія з українським прапором на башточці. Тут полонину Смотрич, одна з найбільш мальовничих в Карпатах. Вона ― початок усіх початків, старт якого гірничого подорожі тутешніх місць. Тут народжується туман, піднімається сонце і живе зимова веселка. Тут знаходиться «широко відомий у вузьких колах» відьмацький ліс ― невеличкий шматочок лісу біля водоспаду, куди з’їжджаються маги зі всіх куточків країни і проводять свої чорні або білі обряди. Місцеві розповідають про це знехотя й пошепки, але додають, що, дійсно, це місце дивовижної, надприродної сили.
Дорога
Буду короткою – пекло. Ми на двох передньопривідних Рено впоралися, але їхали дуже акуратно і повільно: від Ворохти до Дземброні ми їхали 40 км протягом двох з половиною годин.
Оцінка – 2
Проживання
Однозначно, рекомендуємо «У Миколи» (офіційна назва ― «Чорногора»). По-перше, це майже на початку села і близько до всіх горах. По-друге, там на сніданок подають пишні та смачні оладки з чорничним варенням. По-третє, Микола та його дружина, пані Марія, самі роблять смачний сир. А ще сюди можна приїхати влітку і жити за 20 гривень на сіннику. Хоча з курсом долара, можливо, цього літа ціна підвищиться до 30. Ми платили 100 гривень з людини за проживання, а за вечерю на чотирьох (пюре, м’ясні консерви, сир, бринза, сир, чай, варення) заплатили «скільки дасте».
Розваги
Це місце, куди, безумовно, варто приїхати хоча б раз. Щоб випробувати свої сили і потім сказати: «Я зробив це!». Без особливої фізичної підготовки піднятися на Вухатий Камінь цілком можна, просто повільно і з дотриманням правил. Але ви ніколи не забудете те, що побачили з гори, особливо, якщо пощастить, не буде туману і ви дійдете до обсерваторії.
Якщо ж альпінізм ― це не зовсім ваше, дійдіть (доедьте) хоча б до полонини Смотрич. Тут настільки правильне і чисте місце, що влітку сюди звозять корів на пасовищі з усього регіону. На вантажівках. Взимку корів немає, але є світанок. Такий, заради якого варто сюди їхати.
Щодо інших розваг: сюди не приїжджають просто так. Влітку ― за рафтингом і горами, взимку ― тільки за горами. Тут постійно проходять якісь виїзні майстер-класи видатних фотохудожників-пейзажистів сучасності. Нудно не буде, обіцяємо.
Оцінка ― 7
Лайфхаки від «Виявилено в Україні»
— Якщо готуєтеся до зимового сходження, подбайте про туристичного взуття, в крайньому випадку надягніть на ноги поліетиленові пакети.
— Візьміть з собою їжу, компас і ліхтарик. І обов’язково воду!
— Купіть у пані Марії її чарівне варення з чорниці та морошки. Ціна – 70 грн за літрову баночку.
Висновок
Це найбільш правильне і недороге місце в Карпатах, після якого залишається тільки зізнатися в любові до своєї країни. Приїжджайте хоча б раз. З ліхтариком.
Читайте також: Казкове Нижнє Селище в Закарпатській області