Країна феміністів: Реальний рівень гендерної рівності в бізнесі Швеції
У світі Швеція має репутацію однієї з найбільш гендерно збалансованих країн, де в останні 30 років жінки представлені в парламенті на рівні, не меншому, ніж 40%. Однак якщо мова заходить про корпоративному секторі, ситуація далеко не така райдужна. Це стверджує Аманда Люндетег, CEO некомерційної організації Allbright Sweden, яка займається дослідженнями гендерної нерівності на робочому місці.
«Ми гарні в вихваляння про те, наскільки чудово в нас живеться, але якщо ви запитаєте про це шведських жінок, то більшість з них точно не задоволені ситуацією. В нашій країні можна бути рівними партнерами, але люди так не живуть — через традицій. Чоловіків все ще представляють працівників, які несуть м’ясо в сімейну «печеру», і так підтримуються стереотипи і привілеї, від яких необхідно позбавлятися», — розповідає Аманда.
Дійсно, з 1970-х рр. шведські батьки мають право на тривалу декретну відпустку по догляду за дитиною (в цілому на сімейну пару близько півтора років). Також держава дає ґрунтовні субсидії на оплату дитячого саду або няні, поки батьки працюють, 1230 шведських крон, або $141 на місяць. За даними Statistics Sweden жінки все ще роблять основну масу роботи, 80%, у декретній відпустці, коли їх першій дитині не виповнилося двох років. Також жінки більше, ніж чоловіки, погоджуються на часткову зайнятість. А якщо говорити про різницю в оплаті праці, то Швеції похвалитися особливо нічим — за цим показником вона займає 35 місце в рейтингу гендерної рівності від World Economic Forum.
Жіночні галузі
80% мам-шведок працює, але не в приватному секторі. Як свідчить аналітика Allbright Sweden за підсумками 2016 року понад 80% менеджерів компаній — чоловіки, і ні в одному бізнесі, котирующемся на фондовій біржі, немає жінки-керівника. Якщо говорити про кількість жінок в менеджменті компаній, то найменше їх у традиційних «чоловічих» галузях, таких як виробництво і технології.
Проте останнім часом значний прогрес показали шведські компанії в сферах фінансів і нерухомості. Зокрема, фірма з оренди нерухомості Heba піднялася в рейтингу Allbright на сто пунктів, замінивши топ-менеджерів чоловіків жінками і домігшись своєї більшості в раді директорів. При цьому виконавчий директор Heba Леннарт Карлссон чесно каже, що не відразу прийшов до такого рішення: «Раніше я думав, що важливіше всього компетентність і ставлення до справи, а не статева приналежність менеджера, проте тепер я змінив свою думку. Завдяки гендерної різноманітності робота виконується краще, клімат у колективі та спілкування краще, розуміння один одного краще».
Феміністи в уряді
Парламент і уряд Швеції приймають багато кроків по поліпшенню гендерного балансу, останнім часом сконцентрувавшись на партнерської участі батьків у догляді та вихованні дітей. Однак зусилля уряду щодо корегування ситуації в бізнесі поки не має результатів. У січні парламент провалив законопроект, за яким компанії, в радах директорів яких менше 40% жінок, повинні бути оштрафовані.
Однак страх покарання підстьобнув багатьох бізнесменів діяти. За останній рік кількість жінок серед топ-менеджменту збільшилася у 33% компаній, і за цим показником Швецію тепер обганяють лише Норвегія і Франція, де гендерні квоти закріплені законодавчо.
При цьому в парламенті Швеції є праві партії, такі як Шведські демократи і Християнські демократи, які проголосували проти квоти на тримісячний декретну відпустку для батьків, мотивуючи це чомусь тим, що у сімей повинна бути більша свобода вибору в організації батьківських обов’язків. Однак їх супротивники — феміністи Швеції — наполягають, що батьки повинні мати рівну з матерями право на близькість з їх маленькими дітьми, а матері повинні мати рівні можливості у кар’єрному просуванні.
Джерело: bbc.com. Фото: Christian Густавссон