Три кити креативності як основа сучасного бізнесу

Видання MMR глибоко вивчив погляд на креативність Джеймі Андерсон, гуру менеджменту The Financial Times, учасника топ-25 мислителів в менеджменті Business Strategy Review, одного з найбільш впливових і всесвітньо визнаних експертів у сфері стратегії, інновацій та креативності, професора стратегічного менеджменту в Lorange Institute of Business в Цюріху, і отримало цікаві висновки, якими ми теж хочемо з вами поділитися.
Термін креативність зараз широко використовується в контексті стратегії, інновацій, організаційного розвитку та лідерства. Але настає момент, коли управлінці розуміють, що стратегічні питання, питання лідерства або складні організаційні ситуації вже неможливо вирішити в звичному шаблонному порядку, і з’являється поле для творчого вирішення завдань.
Креативність сьогодні стає ключовим навиком для лідерів та організацій, і цей навик дозволяє не просто адаптуватися до змін, але і активно формувати нові галузі та ринки.
До недавнього часу термін «креативність» у бізнесі в основному асоціювався з позначенням нестандартних нових технологій. Однак, дослідженню теми креативності на даний момент приділяють набагато більше часу, ніж раніше. У вивченні використовують складні техніки мозкового штурму та історії видатних особистостей мистецтва.
Однак навіть ці широко використовувані методики і підходи, на жаль, не можуть повною мірою оцінити креативний потенціал кожного з нас.
Якщо креативність здатна додати цінності компанії і команді, то управлінці повинні в першу чергу зрозуміти її основні принципи, розвинути в собі відповідне мислення, відношення та знання, щоб чітко бачити, де і коли креативність має право на життя і може створити нові рішення.
Йозеф Бойс (1921-1986) видатний художник, що присвятив себе вивченню основних принципів мистецтва, творчого процесу і розкриттю творчого потенціалу у простих людей, стверджував: «Кожна людина — художник». Це заява кинуло виклик усталеним поглядам в світі мистецтва і допускає, що кожен з нас може створювати або визначати твору мистецтва, якщо все навколо нас — це мистецтво…
Але, насправді, мова йшла про мобілізацію прихованих креативних здібностей — розкриття творчих слів, думок і дій, і вираженні цієї творчості певним конструктивним чином.
Бойс формував певні концепції, які можуть використовувати люди для розкриття власного креативного потенціалу шляхом своїх уявлень, скульптур і навчань.
І в підсумку він описав три ключові концепції на шляху до креативності:
- активна форма мислення, особиста творчість;
- скульптурна теорія, процес творчості;
- соціальна скульптура, колективна творчість.
Важливо розуміти, що шлях до креативності починається всередині нас — особиста креативність, і веде у зовнішній світ — креативність в соціальному контексті.
Особиста креативність
Необхідно відпустити відомі нам моделі мислення і старі звичні рішення. Необхідно прийняти те, що Бойс називає «активною формою мислення».
Він визначив три рівні активного мислення: натхнення, інтуїція та уява.
Натхнення володіє двома, здавалося б, суперечливими вимогами. З одного боку, воно потребує чітких рамках (поданні, куди йти), а з іншого боку — у відкритій позиції (відсутність чіткої мети).
Інтуїція — це емоційна сторона процесу особистої креативності. Більшість успішних людей підтвердить, що вони більше довіряють своїм почуттям, а не логікою. Уява в свою чергу є фінальним кроком в активному мисленні.
Спробуйте запросити свою управлінську команду на нараду для вироблення стратегії розвитку і замість раціонального шаблонного аналізу попросіть своїх колег в першу чергу покладатися на свою інтуїцію. Ви побачите кардинально інший результат…
Уява є фінальним кроком на шляху покращення творчої складової і характеризується здатністю візуалізувати бажану картинку майбутнього, яка володіє особливою силою і допомагає долати потенційні перешкоди.
По суті, натхнення, інтуїція та уява нерозривно пов’язані один з одним і є концепцією особистої креативності, але активне використання даного підходу в бізнесі може запалити іскру креативності всередині компанії і команди в цілому.
А для управління процесом креативності управлінець повинен уважно спостерігати за ситуацією і судити про його тенденції через структуру або хаос.
Приклад: у своїй скульптурній теорії Йозеф Бойс стверджував, що кожен матеріал знаходиться між двома полюсами — структури і руху. Процес творчості, на його думку, — це ні що інше, як активне формуванням ситуації (шляхом додавання більшої структури, або, навпаки, хаосу).
Колективна творчість
Йозеф Бойс бачив взаємодію людей як скульптурне простір, якому можна надавати форму на метаморфическом рівні — так само, як і реально створюваної скульптурі. Він з’єднав воєдино дві найцінніші речі — соціальна поведінка і принципи створення скульптури.
Використовуючи приклад Бойса і розуміючи його підхід до креативності, сучасні керівники можуть відкрити для себе способи стимулювання творчого процесу, щоб дати можливість своїй команді розвивати індивідуальний та колективний творчий потенціал. Три кити — уява, натхнення та інтуїція відіграють величезну роль в сучасному бізнесі.
Для досягнення справжніх змін в інноваціях і стратегії розвитку бізнесу таке поняття, як «формування креативності» має стати ключовим в лексиці і навичках керівників XXI століття.