Війна світів: Гаджети vs. Книги

Война миров: Гаджеты vs. Книги

Ні-ні, у гаджетів є безсумнівні плюси! І книги в електронному вигляді — краще, ніж зовсім ніяких. Але як знайти оптимальне співвідношення ігор і читання для дитини, і навіщо його шукати? Докладно і професійно розповідає про це мама і генеральний директор видавництва Vivat, Юлія Орлова.

Пам’ятайте казкове рівняння «стратити не можна помилувати», в якому герою Віті Перестукину належало правильно розставити розділові знаки? Іноді слухаючи міркування батьків про користь і шкоду гаджетів, неактуальність і незамінності книг, мені хочеться провести аналогію і написати своє – «книги відкиньте гаджети».

З одного боку, життя сучасної людини просто неможливо уявити без комп’ютера, мобільного телефону, планшета. Багатьом малюкам, так і дітям старшого віку, часто доводиться боротися за увагу батьків, відволікаючи їх від екрану моніторів. Не дивно, що вже у досить ранньому віці наші діти починають цікавитися всілякими технічними пристроями. Адже якщо тато і мама приділяють їм так багато уваги, значить, це цікаво і цінно. І, незважаючи на свою гаджетозависимость, ставлення дорослих до знайомства з ними дітей досить неоднозначне. Хтось за, а хтось категорично «проти».

Гаджети. Чому «за»

Тому що гаджет – це дієвий спосіб зайняти малюка в «польових» умовах: подорожі, черги до лікаря або в примірювальній магазину. Смартфон або планшет з мультиками на YouTube у вас завжди під рукою, на відміну від набору фломастерів. Він допоможе переключити увагу дитини під час прибирання будинку або приготування їжі. Проте варто пам’ятати, що дитяча психіка дуже сприйнятлива до технологій і інтерес до таких «іграшок» досить швидко може перерости в залежність і неконтрольованим нервових зривів при їх вилучення.

Тому що гаджет – це нові знання та навички. На сьогоднішній день розробники комп’ютерних програм готові запропонувати широкий спектр ігор, мультиків і всіляких додатків, що сприяють розвитку пам’яті, уваги, логічного мислення. Які, до того ж, дозволять дитині отримати нову інформацію про навколишній світ.

Ми часто стикається з негативною конотацією слова «геймер» (людина, що грає у відеоігри). А між тим, згідно з численними дослідженнями, координація і концентрація уваги серед шанувальників віртуальних ігор практично така ж, як у тренованих астронавтів з NASA. І це теж плюс, проте подібні приклади-швидше виняток, ніж правило.

Гаджети. Чому «проти»

Незважаючи на ергономічність і можливість отримувати необхідну корисну інформацію, люди, які побудували імперії на виробництві гаджетів, обмежують своїх дітей у їх використанні. В сім’ї Стіва Джобса було введено заборону на використання гаджетів перед сном, у вихідні, а також під час прийому їжі. А в сім’ї глави Microsoft Білла Гейтса встановлено час доби, після якого не дозволяється використовувати гаджети. Більш того, троє його дітей отримали в подарунок телефон тільки по досягненні 14-річного віку. Політики заборони на гаджети і перегляд телевізійних програм також дотримуються Еван Вільямс, засновник Blogger і Twitter, Алекс Константинополь, директор OutCast Agency, Кріс Андерсон, виконавчий директор 3D Robotics. Тому батькам варто серйозно задуматися над цим питанням. Адже недарма фахівці, які підсадили півсвіту на всілякі технологічні новинки, вводять обмеження на них для самих близьких і дорогих людей. Крім маловивчених (шкідливий вплив і наслідки випромінювання) і зберігаються в таємниці негативних наслідків використання гаджетів, багато з них очевидні.

Погіршення зору і постави. Якщо дитина щодня більше 20 хвилин дивиться в монітор, то через півроку гострота його зору починає знижуватися. Часто діти, які сидять за комп’ютером або планшетом, сутуляться, що спричиняє викривлення хребта і загрожує проблемами з поставою.

Зниження творчої активності. Віртуальний простір позбавляє дитину можливості творчості, адже він може діяти тільки в рамках опцій комп’ютерної програми. Тоді як в реальному житті дитяча фантазія знаходить найнесподіваніші рішення.

Ізоляція, проблеми з розвитком комунікаційних навичок. Дитина, захоплений комп’ютерною грою, не потребує допомоги дорослого. Через деякий час він просто перестане розмовляти з вами, запитувати ради. Тоді як складаючи кубики або конструктор, нарешті, гортаючи книги і розглядаючи ілюстрації до них, частіше задає дорослим набагато більше питань, радиться, і тим самим розвивається, набуваючи навички комунікації.

Паперові книги — анахронізм?

Існує ще одна думка-стереотип, з яким мені часто доводиться стикатися, часто воно належить шанувальникам гаджетів: паперові книги відходять у минуле так само, як канули в лету глиняні таблички з клинописом і вузликове письмо, так і бібліотеки – теж анахронізм, адже тисячі томів сьогодні викачуються з інтернету в один клік. Але я б все одно не радила поспішати скидати паперову книгу з рахунків. Вона дійсно дуже важлива, особливо на ранньому етапі розвитку вашої дитини.

Американський дослідник Роберт Вілсон з групою вчених протягом шести років спостерігали за групою з майже трьохсот осіб похилого віку (в середньому близько 89 років). Виявилося, що люди, які протягом життя читали більше середньостатистичного американського жителя, на 32 % менше були схильні до проблем з пам’яттю, порівняно з тими, хто зовсім не читав книг.

Є ще одне цікаве дослідження компанії Nielsen Norman Group. Її фахівці запропонували учасникам прочитати короткий розповідь Хемінгуея на різних носіях. Шанувальники класики в паперовому форматі в середньому впоралися за 17 хвилин 20 секунд, користувачам ipad знадобилося на 6,2% часу більше, а фанатам електронного формату – на 10,7%. Матеріал, прочитаний з паперового носія, запам’ятовується і засвоюється краще, ніж з електронного. І цьому є наукове пояснення. Вся справа в тому, що нашому мозку більше подобається працювати з паперовими книгами. Це пов’язано зі створенням так званої «ментальної карти твори». Щоб знайти на якій полиці» у нас в голові лежить потрібна інформація, пам’ять користується серією підказок. Наприклад, потрібно згадати місце і обставини, де та чи інша інформація була отримана. У ролі таких розпізнавальних знаків-підказок у нашому випадку служать тактильні відчуття від контакту з книгою, текстурою сторінки, обкладинкою і оформленням і навіть ароматом папери.

Книги. Тільки «за»

Я можу продовжувати до безкінечності перераховувати дослідження про користь читання, але постараюся вкластися в кілька пунктів, щоб переконати прищепити любов до книг вашій дитині. Отже…

Читання розвиває словниковий запас та письмові навички. За статистикою, у дітей, яким батьки читають регулярно не менше години в день, словниковий запас в 2-3 рази більше. І до семи років вони у кілька разів випереджають однолітків за рівнем розвитку.

Читаючи книги, дитина закладає фундамент успіху для дорослого життя. У нього розвивається потяг до знань, і чим більше він читає, тим більше хоче дізнаватися.

Під час читання у малюка формується моральне ставлення до навколишнього світу. Герої з книг, як позитивні, так і негативні, приймають рішення, потрапляють в різні ситуації. Переживаючи з ними казкові пригоди, у дитини формується розуміння добра і зла, дружби і зради, співчуття, боргу, честі, товариства.

Казки, оповідання, вірші формують художній смак і підвищують культурний рівень. Дитина використовує свою уяву і вчиться мислити креативно.

І, напевно, найголовніше – читання тренує пам’ять, допомагає правильно виражати і викладати свої думки, а відповідно, бути грамотною людиною. Читання допомагає дітям опанувати правильну вимову слів і навчитися інтонації.

Як зацікавити читанням

Пам’ятайте, що насильно милим не будеш, і щоб зацікавити дитину не прагнете нав’язати свою думку, важливо, щоб він сам прийшов до висновку, що читання – це захоплююче! Станьте для нього прикладом. Важливо, щоб ваша дитина бачив вас із книгою або журналом в руках. Читайте разом, нехай читання вголос стане вашим щовечірніх ритуалом. Вед так ви не просто приділяєте увагу і проводите час разом, ви проявляєте свою любов і підтримку.

І останній, дуже важливий момент: для того щоб захопити дитину книгою, необхідно правильно підбирати літературу за віком та інтересами. Я точно можу вам сказати, що ще одне «моє улюблене вираз батьків про те, що «дитина зовсім нічого не читає, не читав і не хоче цього робити» — помилково. У наступній публікації я постараюся докладно розповісти про основні принципи вибору книг для дітей і підлітків.

Чи варто купувати на день народження або календарне свято дитині черговий девайс або гаджет, вирішувати, звичайно, вам, головне — не варто забувати про те, що книжки обов’язково повинні знаходиться на полиці в дитячій кімнаті і бажано, щоб їх було якомога більше.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code