Мозок: Інструкція по правильному застосуванню

Мозг: Инструкция по правильному применению

На думку деяких фахівців в області психології старіння, сучасні люди старіють тоді, коли мозок втрачає здатність ефективно оперувати новою інформацією. Які ж нейрофизилогические секрети можуть допомогти кожному з нас стати більш ефективним в постійно зростаючому інформаційному полі, — вчора в FREUD HOUSE cafe art club розповіли Вікторія Кравченко та Віктор Комаренко, кандидати біологічних наук, доценти кафедри фізіології людини і тварин КНУ ім. Тараса Шевченка.

21 день — для формування нового навику? А ось і ні!

Є популярна думка, що формування нового навику триває 21 день. Але не все так просто! По-перше, це залежить від того, яку саме звичку ви хочете виробити. Одна справа — привчити себе їсти щодня свіже яблуко, інша справа — бігати щодня по 2 кілометри. Мета і докладені зусилля для її досягнення впливають на часовий відрізок, тому в середньому нейрофізіологи говорять про те, що вам знадобиться 66 днів на вироблення нового досвіду. Приблизно стільки часу потрібно для формування нових зв’язків між нервовими клітинами, тому не варто кидати розпочате після 21 дня.

Порада: Мотивація — хороший помічник. Психологи радять людям, які вирішили займатися спортом, йти в тренажерний зал і працювати в групі людей, а не просто робити зарядку на домашньому килимку перед телевізором.

Чарівна сила візуалізації

Якщо ви вважаєте, що візуалізація і фантазування про вашу майбутню життя володіє тією казковою силою, про яку так часто люблять писати коучери, доведеться вас розчарувати. Візуалізація працює лише в спорті, а також застосовується як метод реабілітації після інсульту, наприклад. Науково доведено, що уявляючи собі послідовність дій, які ви робили хоча б раз у житті, ви зможете відтворити в реальності. І навіть, якщо у вас не було такого досвіду, але ви дивилися відеоролики (наприклад, майстер-класи по живопису), у вас вийде повторити руху, хоч і не так майстерно. Уявлення, як ви робите якийсь певний рух, викликає 25% активації в тих зонах мозку, що і даний рух.

Порада: Коли ви вперше виходьте на танцпол танцювати танго або стаєте на ковзани, уявіть собі детально послідовність рухів, у вас вийде набагато краще.

Страх і лінь — не найкращі помічники в навчанні

Звичайно ж, генетика впливає на те, як швидко ви навчитеся, тому в спорті прийнято визначати типажі. Якщо інертний людина зі слабкою нервовою системою, навряд чи він доб’ється успіху. Хоча вважається, що для того, щоб стати чемпіоном в будь-якій справі, йому потрібно присвятити сумарно 10 тисяч годин. Але якщо поруч з вами в боротьбі за першість б’ється більш здібна людина, він буде першим. Та тільки справа в тому, що люди, які талановиті від природи, менш наполегливі. Вчителі дуже люблять здібних студентів, які моментально і легко схоплюють матеріал, з ними дуже цікаво. Але із-за цієї самої «легкості» вони перестають вчитися і починають відставати. Крім ліні, на процес навчання впливає ще й фактор страху.

Порада: Щоб чогось навчитися, блокуйте страх і лінь, вони абсолютно зайві.

Секрети запам’ятовування

Процес запам’ятовування проходить у п’ять етапів:

  • кодування
  • консолідація (перетворення короткочасної пам’яті в довготривалу)
  • збереження
  • відтворення
  • забування.

Читати текст пасивно, ніяк його не реорганізуючи, абсолютно не ефективно. На етапі кодування краще розділяти інформацію на різні потоки: де? що? як це виглядає? бачив я це раніше? Кодувати різними способами:

  • семантичний (коли ви визначаєте значення слова): кільце — прикраса;
  • фонематичний (рима): дружина-стіна;
  • структурний (скільки в цьому слові вертикальний ліній): «мінімум».

Порада: Найкраще, що ви можете зробити, перекодувати інформацію так, як зрозуміло тільки вам — таблиці, схеми, малюнки. Так що не варто насміхатися над людьми за незрозумілі вам каракулі в зошитах — просто пасивне ведення конспекту не ефективно.

Сон — чарівна паличка студента

Щоб запам’ятати важливу інформацію, необхідно добре виспатися. Сон повинен тривати не менше 8 годин, тому що саме в останні його години (особливо під ранок) наростає частка швидкого сну, коли і відбувається процес зміцнення пам’яті та переробка інформації. Що точно не можна робити — знімати стрес алкоголем чи заспокійливими, так як навіть один келих червоного вина сприяє «вимикання» коротких фаз сну.

Порада: Якщо ваші діти готуються до ЗНО чи іспитів, обов’язково проконтролюйте, щоб напередодні вони поспали мінімум 5-6 годин.

Сила аромалампи у навчанні

З усіх стимулів, які у нас є, велику силу мають запахові. Напевно ви помічали за собою, що коли чуєте якийсь певний запах, у вас відразу виникають якісь спогади, наприклад, як ви збирали квіти з схожим ароматом в полі. Чому так? Нюхова система — найдавніша сенсорна система з найкоротшим шляхом до эмоциогенным структурам мозку. І, згідно з дослідженнями, запахи поліпшують відтворення інформації на 10-20%. П

Порада: Коли ви вчитеся, спробуйте розпилювати різні запахи поряд, наприклад, з допомогою аромалампи. Але пам’ятайте, що запах, який ви використовуєте для запам’ятовування, вам потрібно буде використовувати і потім для відтворення. Схожий принцип — вивчення матеріалу в різних кімнатах. Якщо у вас є можливість, використовуйте його для навчання дитини і займайтеся одним предметом в одній кімнаті, обладнаній у стилі досліджуваного предмета (іспанська мова — іспанська стиль) а іншим — у другий і т. д.

Читайте також: Їжа для розуму

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code